Menu Close Menu
جهش تعرفه اینترنت همزمان با کاهش کیفیت و سرعت

قیمت اینترنت قرمز شد

قیمت اینترنت قرمز شد

قیمت اینترنت حسابی گران شده در چند روز گذشته هم خبر حذف یا تغییر بسته‌های اینترنت همراه دست به‌دست چرخید و کاربران را شوکه کرد.

گروه اقتصادی| مسئله قیمت اینترنت بحث داغ این روزهای ده ها میلیون کاربر شده است.  قیمت اینترنت حسابی گران شده در چند روز گذشته هم خبر حذف یا تغییر بسته‌های اینترنت همراه دست به‌دست چرخید و کاربران را شوکه کرد.اگر کاربرانی که باید برای اتصال به اینترنت هزینه پرداخت کنند را یک سمت این جبهه درنظر بگیریم، در سوی مقابل خدمات‌دهنده‌ها و اپراتورها ایستاده‌اند که در دفاع از خودشان می‌گویند براساس افزایش هزینه‌ها و تورم آنها هم باید مانند بقیه سالانه تعرفه خدمات خود را افزایش دهند. به‌عنوان مثال سرویس‌دهنده‌های اینترنت ADSL می‌گویند؛ چون تعرفه‌های فعلی براساس قیمت‌های سال ۱۳۹۶ تعیین شده، درآمدشان کاهش پیدا کرده و نمی‌توانند از پس پرداخت هزینه‌های توسعه شبکه بربیایندکاهش کیفیت و سرعت اینترنت را هم گردن همین قضیه می‌اندازند. وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در مقام نهاد ناظر بر قیمت و کیفیت خدمات ارتباطی هم تا حدودی با این مسئله موافق است؛ بنابراین افزایش قیمت اینترنت را باید یک امر قطعی، ناگزیر و قریب‌الوقوع دانست.

 

 ‌قیمت اینترنت ADSL چقدر است؟ 
موضوع گرانی اینترنت یا افزایش قیمت اینترنت خانگی را باید براساس جدول تعرفه خدمات‌دهنده‌های مشهور ADSL مثل پیشگامان، صبانت، شاتل، پارس‌آنلاین، های وب و در راس همه آنها شرکت مخابرات قضاوت کرد. جایی که در حال حاضر با پرداخت حداقل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌توان یک اشتراک با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه و حجمی معادل پنج تا ۱۰ گیگابایت برای مدت یک‌ماه خریداری کرد. قطعا می‌دانید این سرعت و حجم در حالت معمول کارآیی چندانی ندارد.

برای همین سرویس‌دهنده‌های اینترنت ADSL خانگی معمولا حداکثر سرعت سرویس‌های خود را روی ۱۶ مگابیت‌ برثانیه تعیین می‌کنند و دست مشتریان را باز می‌گذارند تا بر‌اساس نیازشان بین ۸۰ تا ۴۰۰ گیگابایت ترافیک سفارش دهند. مشترکان خانگی علاوه بر سرویس ADSL امکان سفارش و خرید سرویس‌های VDSL با سرعت ۲۰، ۳۰ و ۵۰ مگابیت بر ثانیه را هم دارند، اما اگر مبنای محاسبه قیمت اینترنت خانگی را همان سرعت ۱۶ مگابیت بر ثانیه در نظر بگیریم، گزینه اول شرکت پیشگامان است.

آنها با پرداخت حداقل ۸۰ هزار تومان، ۸۰ گیگابایت ترافیک خارجی (معادل ۲۴۰ گیگابایت ترافیک داخلی) در اختیارتان می‌گذارند. این حجم برای یک یا نهایتا دو کاربر پرمصرف کفایت می‌کند.قیمت اینترنت ADSL شرکت صبانت برای یک سرویس ۱۶ مگابیت بر ثانیه با ترافیک ۱۵۰ گیگابایت، ۱۵۰ هزار تومان در ماه است. این مقدار به یک کاربر اجازه می‌دهد دست‌ودلبازانه رفتار کند. برای دو یا حتی سه کاربر با مصرف معمولی کافی خواهد بود و هزینه هر گیگابایت اینترنت در آن معادل هزار تومان است.

کف قیمت سرویس یک‌ماهه اینترنت ADSL مخابرات برای اشتراک با سرعت ۱۶ مگابیت برثانیه با ترافیک ۳۵ گیگابایت، ۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان است. آن دسته از مشتریان که به‌ حجم بیشتری نیاز دارند، می‌توانند همین سرویس را با ترافیک ۸۰ گیگابایت و ۱۲۰ گیگابایت به ترتیب با قیمت ۶۰ هزار تومان و ۷۵ هزار تومان خریداری کنند.

 

قیمت اینترنت موبایل چقدر است؟
قیمت بهترین بسته اینترنت همراه اول با اعتبار یک‌ماهه، ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان است. با پرداخت این پول می‌توانید هفت گیگابایت حجم خریداری کنید. در این روش هر گیگابایت اینترنت برای شما حدود چهار هزار تومان تمام می‌شود. مشترکان همراه اول همچنین قادر هستند بسته‌های پنج گیگابایتی، چهار گیگابایتی، سه گیگابایتی، دو گیگابایتی و یک گیگابایتی یک‌ماهه را به‌ترتیب با قیمت ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان، ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان، ۱۹ هزار تومان، ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان، ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان سفارش دهند.

قیمت بهترین بسته اینترنت همراه ایرانسل با اعتبار یک‌ماهه، ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان است. با پرداخت این پول هفت گیگابایت حجم اینترنت خریداری خواهید کرد. یعنی هر گیگ اینترنت برای شما چهار هزار تومان تمام می‌شود. دست مشترکان ایرانسل همچنین برای انتخاب و خرید بسته یک‌ماهه پنج گیگابایتی با قیمت ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان، بسته چهار گیگابایتی با قیمت ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان، بسته سه گیگابایتی با قیمت ۱۹ هزار تومان، بسته دو گیگابایتی با قیمت ۱۴ هزار تومان و بسته یک گیگابایتی با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان باز است.

 

قیمت اینترنت TD-LTE چقدر است؟
اینترنت TD-LTE یا اینترنت ثابت نسل چهار، به‌ دسته‌ای از مشترکان توصیه می‌شود که به جابجایی مداوم در چند نقطه به‌صورت روزانه،‌ هفتگی و… نیاز دارند یا جابجایی‌های فصلی و سالیانه (مستاجران) در طالع‌شان وجود دارد یا در منطقه محل موردنظرشان امکان خدمات‌دهی سرویس ADSL وجود ندارد. این دسته از کاربران در حال حاضر بیشتر می‌توانند از دو اپراتور ایرانسل و مبین‌نت خدمات بگیرند (اگرچه چند سرویس‌‌دهنده دیگر با ابعاد کوچک‌تر هم وجود دارد).

قیمت ارزان‌ترین بسته اینترنت TD-LTE مبین ‌نت، به ۳۰ هزار تومان برای یک‌ماه می‌رسد. این بسته هفت گیگابایت ترافیک در اختیار مشتری می‌گذارد. بهترین بسته اینترنت TD-LTE مبین‌ نت برای مشترکان پرمصرف ۱۸۰ گیگابایت حجم و ۱۹۹ هزار تومان هزینه دربرخواهد داشت. در این حالت به‌ازای هر گیگابایت اینترنت، هزار و ۱۰۰ تومان پرداخت خواهید کرد.

 

اشتراک گذاری
ثبت دیدگـاه
Captcha
دیدگاه های کاربران